Výhody i nevýhody pružné pracovní doby

Pružná pracovní doba

Pružná pracovní doba je způsob organizace práce, při kterém si zaměstnanec může určit své pracovní hodiny v určitém časovém úseku. Základní pracovní doba je doba, kdy je zaměstnanec povinen být na pracovišti. Volitelná pracovní doba je doba, kdy si zaměstnanec sám volí začátek a konec pracovní doby.

Pružnou pracovní dobu může zaměstnavatel zavést v případě, že to umožňuje povaha práce a provozní podmínky. Zaměstnavatel musí zaměstnance o zavedení pružné pracovní doby informovat nejméně 14 dní předem.

Zaměstnavatel může stanovit podmínky, za kterých může zaměstnanec využívat volitelné pracovní doby. Například může stanovit, že zaměstnanec musí být na pracovišti v určitou dobu, nebo že musí odpracovat určitý počet hodin v základní pracovní době.

Pružná pracovní doba může být výhodná pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatel může flexibilněji přizpůsobit pracovní dobu potřebám zaměstnanců a provozu firmy. Zaměstnanci mohou lépe skloubit pracovní a osobní život.

Abyste lépe porozuměli praktickému uplatnění pružné pracovní doby, podíváme se na příklad, jak to funguje srozumitelným způsobem:

Váš zaměstnavatel stanovil, že základní pracovní doba je od 9:00 do 13:00 hodin, od pondělí do pátku. Avšak máte možnost volitelně začínat pracovat už od 7:00 hodin a pracovní den zakončit až ve 19:00 hodin. Tím pádem si můžete vybrat, kdy začnete pracovat a kdy skončíte. Pokud například začnete pracovat až v 9:00 hodin, můžete zůstat v práci až do 18:00 hodin.

Pamatujte si, že maximální délka jedné pracovní směny je 12 hodin. Mezi dvěma po sobě jdoucími směnami je třeba mít minimálně 11hodinovou přestávku.

Je důležité sledovat, aby průměrná týdenní pracovní doba byla dodržena v rámci dohodnutého vyrovnávacího období, které je max 26 týdnů za sebou. Pokud v některém týdnu pracujete pouze v rámci základní pracovní doby (9:00 - 13:00 hodin), je nutné následující týdny tuto chybějící pracovní dobu dohnat.

Výhody:

  • Možnost volby začátku a konce pracovní směny. To přináší výhody zejména rodičům, kteří musí zajistit odvoz dětí například do školky, a také studentům, kteří mohou lépe skloubit studium s prací.

  • Ušetření dovolené na úřady a osobní záležitosti díky pružné pracovní době.

  • Nemusíte mít pružnou pracovní dobu uvedenou přímo v pracovní smlouvě, pokud vám ji zaměstnavatel umožňuje. Stačí, když je tato možnost jasně definována ve vnitřních předpisech týkajících se pracovního režimu a specifikujících, kdo a jak může pružnou dobu využívat.

  • Během schválené dovolené budete placeni stejně, jako byste odpracovali plnou směnu.

Nevýhody:

  • Pružná pracovní doba a náhrada mzdy v případě lékařských návštěv nebo jiných překážek se vyplácí jen za časový rozsah, který koliduje se základní pracovní dobou. Pokud byste byli například u lékaře od 8 do 11 hodin a základní pracovní doba je stanovena od 10 do 13 hodin, náhradu mzdy obdržíte pouze za 1 hodinu.

  • Některé zaměstnavatele, zejména výrobní společnosti, nemohou pružnou pracovní dobu zavést, jelikož potřebují udržet kontinuální pracovní směny od začátku do konce.

  • Přesčasy budou vyplaceny až na konci dohodnutého vyrovnávacího období. Zaměstnavatel nemá zaručeno, že přesčasové hodiny, které odpracujete, nebudete kompenzovat zkrácením pracovní doby v následujícím týdnu. Tím pádem mohou být přesčasy vyplaceny s určitým zpožděním.

Mohlo by vás zajímat: