Výpočet nároku na dovolenou - 2024 - kalkulačka

Výpočet poměrné části dovolené 2024 - V případě, že pracovní poměr začne nebo skončí v průběhu kalendářního roku, má zaměstnanec nárok pouze na poměrnou část dovolené. Podmínkou je, že odpracoval alespoň čtyři týdny nepřetržitě.

Velikost této poměrné části dovolené odpovídá 1/52 standardní dovolené za každý odpracovaný týden v pracovním režimu, ať už se jedná o klasický 40 hodinový rozsah nebo kratší. Pro výpočet této hodnoty může být použita kalkulačka:

týdnů
hodin
Při 8 hodinovém úvazku napište 40, při polovičním úvazku (4 hodiny denně) napište 20.
hodin
Kolik hodin jste již letos vyčerpali.
týdnů
Kolik týdnů jste již letos odpracovali. Dnes je: 21 týden.

Nárok na dovolenou

Každý pracovník má nárok na čtyři týdny dovolené, což představuje 20 dní v roce, podle zákoníku práce. Nicméně, existují povolání, kde je dovolená delší. Například pedagogičtí a akademickí pracovníci vysokých škol mají nárok na dovolenou v délce 8 týdnů v průběhu kalendářního roku. Dále, pro zaměstnance, kteří mají nárok na zákonem stanovený plat, zákoník práce určuje dovolenou v délce 5 týdnů v průběhu kalendářního roku. V ostatních profesích je nárok na dovolenou 20 dní, avšak toto se může lišit v závislosti na pracovní nebo kolektivní smlouvě.